Program

Kedves Érdeklődők!


Konferenciánk célja, hogy a szerző munkásságát, emlékezetét, kultuszát az újabb kutatások tükrében mutassa be. Fontosnak érezzük azt is, hogy a szélesebb közönség számára betekintést adjunk a 17. század irodalmába, kulturális életébe – felkeltve figyelmüket egy olyan korszak iránt, amelyben az irodalmi alkotások valóban közösségi értékűek és használatúak voltak, szigorú etikai és retorikai elvek szerint szerveződtek, és amelyben egyes egyházi műfajok olyan szemléletformáló erővel bírtak, amelyről napjaink szépírói csak álmodhatnak.

Helyszín: Petőfi Irodalmi Múzeum, Díszterem

Kerekasztal-beszélgetés: A Pázmány-életmű irodalom és politika tükrében
Vendégek: Ajkay Alinka, Gábor Csilla, Hargittay Emil, Tusor Péter
Moderátor: Maczák Ibolya
Leírás
Kávészünet
Hit, vita, áhítat – szekcióelnök: Kondor Péter János
Tasi Réka: Pázmány Péter prédikációi
Leírás
Báthory Orsolya: Pázmány Péter és a hitviták
Leírás
Horváth Csaba Péter: Bepillantás egy 17. századi alkotói műhelybe. Pázmány Péter Kalauzának keletkezéstörténete és forrásai
Leírás
Bogár Judit: Pázmány Péter Imádságos könyve
Leírás
Vita
Ebédszünet
Adaptáció, információ, kompiláció – szekcióelnök: Pataky Adrienn
Bajáki Rita: Pázmány, a fordító – a Kempis-fordítás sajátosságairól
Leírás
Förköli Gábor: Pázmány Péter levelezése: intrika, kompromisszum és információcsere
Leírás
Csorba Dávid: „Margóviták”. Pázmány Péter négy fal közt vitázó olvasói
Leírás
Lovas Borbála: Pázmány Péter és az unitáriusok. Pázmány-szövegek 17. századi kéziratos kódexekben
Leírás
Vita
Kávészünet
Iskola, köztér, szépirodalom – szekcióelnök: Molnár Krisztina
Keisz Ágoston: A vitatkozó Pázmány a mai iskolában
Leírás
Tüskés Anna: Pázmány-ábrázolások
Leírás
Dóbék Ágnes: Pázmány alakja a 20. századi szépirodalomban
Leírás
Maczák Ibolya: „Nincs többé lehetetlen ezen a nyelven”. Pázmány stílusának elemei és mítoszai a 20. századi szépirodalomban
Leírás
Vita
Kerekasztal-beszélgetés: A Pázmány-életmű irodalom és politika tükrében

A Pázmány-életmű irodalom és politika tükrében című beszélgetés vendégei

Ajkay Alinka

aa

A PPKE BTK Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézetének habilitált egyetemi docense. A Pázmány Péter Kutatócsoportnak a kezdetektől, 1998-tól tagja. A Pázmány Péter Művei című kritikai kiadássorozat eddig megjelent tizenkét kötete közül négyet rendezett sajtó alá és egyet lektorált. Pázmány Péter életművéből a polemikus munkákkal foglalkozik: a vitairatok szerepével a korban és az életmű egészében, a hitviták gyakorlatával és hatásukkal, akár a 19. század végéig. 

Gábor Csilla

gcs

Magyar–angol szakon végzett a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (1986), irodalomtudományi doktori fokozatát a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetemen szerezte (1999). Fő kutatási területe a kora újkori egyházi irodalom (többek között: prédikáció, elmélkedés, polémia). Jelenleg a Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Karán a Magyar Irodalomtudományi Intézet egyetemi tanára. Legutóbb megjelent kötet: Laus et polemia. Magasztalás és vetekedés közép- és kora újkori szövegtípusokban, Debrecen–Kolozsvár, Egyetemi – Egyetemi Műhely, 2015. 

Hargittay Emil

he

Az MTA doktora. 1977 és 1999 között az ELTE BTK Régi magyar irodalomtörténet tanszékének tanára. 1993-tól az Universitas Kiadó vezetője és a PPKE BTK egyetemi tanára, két ciklusban dékánhelyettese volt. 2000–2003-ig Széchenyi Professzori Ösztöndíjas. 2001 és 2023 között a PPKE Magyar Irodalomtudományi Intézet, majd a Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet, közben az ELKH–PPKE Barokk Irodalom és Lelkiség Kutatócsoport vezetője (2020–2023). Fő kutatási területe Pázmány Péter életműve, az ehhez kapcsolódó Pázmány Péter Kutatócsoport vezetője (1998-tól), a kritikai kiadás munkálatainak irányítója. Legutóbb megjelent kötete: Pázmány Péter írói módszere: a Kalauz és a vitairatok újraírása, Universitas, Budapest, 2019. 

 

Tusor Péter

tp

Latin és történelem szakon szerzett oklevelet az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, s ugyanitt szerezte PhD-fokozatát is. 2014-től a Magyar Tudományos Akadémia doktora. 1999-től a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karának tanára. A 2012-től működő Fraknói Vilmos Római Történeti Kutatócsoport alapítója és vezetője, a Collectanea Vaticana Hungariae és Collectanea Studiorum et Textuum sorozatszerkesztője. Szakterülete a kora újkor egyház-, diplomácia- és politikatörténete. Legutóbb megjelent kötete: Hungarian historical research in the Vatican: From the Beginning until Now, Gondolat, Fraknói Vilmos Római Történeti Kutatócsoport, Budapest – Rome, 2022. 

Tasi Réka: Pázmány Péter prédikációi

A kora újkori prédikációirodalom történetében Pázmány Péter beszédeinek fontos helyük és szerepük van, az irodalomtörténeti kutatás kitüntetett figyelemmel fordult e szövegcsoport felé. Nem véletlenül: az érsek humanista műveltséggel és barokk retorikával megírt hitszónoklatai nagy hatást gyakoroltak a kortársakra, ugyanakkor példaképül és alapanyagul szolgáltak a következő generációk prédikátorai számára is – esetenként felekezettől függetlenül is.
Az előadás arra vállalkozik, hogy röviden áttekintse Pázmány prédikációinak kutatástörténetét, a kutatás legfontosabb eredményeit, magyarázatot keressen az érsek beszédeinek nagy hatására, valamint megjelölje azokat az irányokat, amelyeket a további vizsgálódás számára a legfontosabbnak gondol, különös tekintettel Pázmány Péter életműve és a barokk mint korszakfogalom kapcsolatára. 

Tasi Réka

tr

Irodalomtörténész. PhD-fokozatát irodalomtudományból szerezte 2007-ben a Debreceni Egyetemen. Kora újkori eszme- és retorikatörténettel foglalkozik, különös tekintettel a modern irodalom fogalmához elvezető, azt előlegező eszmetörténeti jelenségekkel.
2002 óta a Miskolci Egyetemen dolgozik, jelenleg a Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet intézetigazgató egyetemi docense. Emellett a miskolci illetőségű Műút irodalomi és művészeti folyóirat munkatársa (olvasószerkesztőként, korrektorként). 

Báthory Orsolya: Pázmány Péter és a hitviták

Méltán tekinthetjük a Magyarországon az 1530-as évektől meginduló protestáns–katolikus hitviták egyik fénykorának az 1610–1620-as esztendőket, amikor a felekezetek közti tollharcokban Pázmány Péter kezdte képviselni a katolikus oldalt. Előadásomban elsősorban az ő polemikus tevékenységére fókuszálva fejtem ki vázlatosan a hitviták magyarországi történetét.
A hitvita a 16–17. század fontos eszmei-vallási változásainak, a reformációnak és katolikus megújulásnak, egyik meghatározó vallási és irodalmi kommunikációs formája volt. A diskurzus ezen fajtája igen hamar túllépte a teológiai kérdések horizontját, és lényeges szerepet játszott a vallási, társadalmi és politikai életben, valamint a nyelvi, irodalmi és kulturális fejlődésben is. A reformáció kezdeti szakaszában a reformátorok, noha a római katolikus egyházzal szemben „protestáltak”, az általuk szorgalmazott változtatásokat továbbra is azon belül kívánták elérni. Mire az 1560-as évekre véglegessé vált az egyházszakadás, már a reformáción belül is megjelentek irányzatok, amelyek fokozatosan haladtak a felekezetté válás felé. Ez utóbbit is elősegítették a hitviták, amelyek a teológiai kérdésekben vallott eltérő álláspontok élőszóban és/vagy írásban történő megfogalmazását, kifejtését és ütköztetését szolgálták.  

Báthory Orsolya

bo

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karán végzett történelem–latin szakon. Egy évtizeden át tanított klasszikus és jogi latint, valamint orvosi szaknyelvet a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, illetve a Semmelweis Egyetemen. A Debreceni Egyetem Nyelvtudományok Doktori Iskolájában szerezte meg PhD-fokozatát 2010-ben. Jelenleg a HUN-REN–PPKE Barokk Irodalom és Lelkiség Kutatócsoport tudományos főmunkatársa. Fő kutatási területe Pázmány Péter magyar és latin nyelvű munkáinak vizsgálata és sajtó alá rendezése, emellett több, a 16–19. századi magyarországi neolatinság körébe tartozó forrással, illetve életművel (Dudith András levelezése, Pray György munkái, a főpapi reprezentáció forrásai) foglalkozik jelenleg is. 

Horváth Csaba Péter: Bepillantás egy 17. századi alkotói műhelybe. Pázmány Péter Kalauzának keletkezéstörténete és forrásai

Pázmány saját szövegeit, nyomtatásban már megjelent műveit sohasem tekintette véglegesnek, folyamatosan alakította ezeket. A módosítások nemcsak helyesírási és stiláris változtatásokat jelentettek, hanem a nagyobb szövegrészeken végrehajtott kompilációs ‒ egybeszerkesztő és újraíró ‒ technikát is. Ez a szövegalakítási eljárás leginkább fő művében, az Isteni igazságra vezérlő kalauzban szembetűnő: életében megjelent három kiadásába (1613, 1623, 1637) Pázmány beépítette korábbi hitvitázó írásait. A vitairat forráshasználata egyetemes igényű: a Kalauz bizonyos értelemben kora enciklopédiájaként is olvasható, mivel számos 17. századi tudományos teljesítményre reflektál – ez azonban nem megy a hitvédelmi üzenet rovására, hanem inkább a hitelesség érzetét keltve a szöveg érvelését erősíti. 

Horváth Csaba Péter

hcsp

Felsőfokú tanulmányait a Károli Gáspár Református Egyetemen végezte, ahol 2011-ben mesterszakos diplomát szerzett. Doktori fokozatát a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen szerezte, ahol témája (Telegdi Miklós életműve) mellett Pázmány Péter irodalmi munkásságával is foglalkozott. Jelenleg egy második (történész) PhD-tanulmányait végzi ugyancsak a PPKE-n, ahol a korai reformáció Kárpát-medencei történeti földrajzát dolgozza fel. Legutóbb megjelent kötete: Pázmány Péter, Öt szép levél (1609), Öt levél (1613), kiad. Horváth Csaba Péter, közrem. Báthory Orsolya, Universitas, Budapest, 2019 (Pázmány Péter Művei, 10). 

Bogár Judit: Pázmány Péter Imádságos könyve

A példányból is ismert első nyomtatott magyar nyelvű katolikus imakönyv Pázmány Péter tollából maradt ránk. A korábbi hóráskönyv jellegű gyűjtemények hagyományát nem követve Pázmány „modern” imakönyvet állított össze, amelyben a jól ismert alapimádságok, bibliai és liturgikus eredetű könyörgések, napszakokhoz és szentségekhez kötődő szövegek mellett számos helyzethez, életállapothoz kínált hosszabb-rövidebb imákat, elmélkedéseket, továbbá a katolikus hit, liturgia és vallásgyakorlás néhány kérdésével kapcsolatos ismereteket. Kötetéhez más, főleg latin imakönyveket, valamint teológiai munkákat is használt forrásként. Hiánypótló voltának, irodalmi igényű fogalmazásának, egyszerre bensőséges és racionális szövegeinek köszönhetően az Imádságos könyv nagyon népszerű lett, az 1606-os első kiadást követően szerzője életében még háromszor, a 20. század elejéig pedig összesen több mint harmincszor jelent meg, mintául és forrásul szolgálva számos további (akár protestáns) imakönyvnek. 

Bogár Judit

bj

Irodalomtörténész. Magyar és angol szakon szerzett diplomát 2000-ben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, jelenleg ugyanitt a Magyar Irodalomtudományi Tanszék docense. Kutatási területe ifj. Buchholtz György (1688–1737) munkássága, valamint a 17–18. századi áhítati irodalom, elsősorban a katolikus egyházi énekeskönyvek, népénekek és Pázmány Péter Imádságos könyve. Ez utóbbi mű kritikai kiadásának jegyzetkötete, amelyet Bajáki Ritával készített, 2013-ban jelent meg.

Bajáki Rita: Pázmány, a fordító – a Kempis-fordítás sajátosságairól

Pázmány Péter életműve számos aspektusból vizsgálható: a politikus, a hitvitázó, a költő, a tudós, az egyetemalapító – de ami mindezek alapja határozta meg Pázmányt leginkább, ez pedig a római katolikus egyház iránti szeretete, a hit védelme, és a vallásgyakorlásra, a hit megélésére való buzdítás. Ezt a célt szolgálta közvetlenül Imádságos könyvének életében megjelent négy kiadása, prédikációinak kötetben való megjelentetése, de Thomas a Kempis De imitatione Christi című művének magyarra fordítása is. Az előadásban ez utóbbi műről, Pázmány fordítói módszeréről, illetve a fordítás utóéletéről, a későbbi évszázadokra gyakorolt hatásáról is szó lesz. 

Bajáki Rita

br

Irodalomtörténész. 2001-ben végzett a PPKE BTK-n. 2009-ben szerzett irodalomtudományi PhD-fokozatot. A HUN−REN−PPKE Barokk Irodalom és Lelkiség Kutatócsoport tudományos főmunkatársa. Kutatási területe: régi magyarországi irodalom, lelkiségtörténet, imairodalom-történet, Pázmány Péter művei, filológia, textológia. Legutóbbi könyve: Pázmány Péter, Posonban lött prédikáció, Universitas, Budapest, 2020 [kritikai kiadás].

Förköli Gábor: Pázmány Péter levelezése: intrika, kompromisszum és információcsere

Pázmány Péter levelezését, amely az 1910-es összkiadásban két vaskos kötetet tesz ki, ritkán vizsgálják az irodalomtörténészek, jóllehet érsekké választása után az addigi hitvitázó művek és prédikációk kiegészítése mellett legtöbbször a levélírás kedvéért ragadott tollat. Előadásomban néhány fontosabb téma mentén mutatom be Pázmány levelezését, valamint Vindicae Ecclesiasticae című, Bethlen Gábor-ellenes röpiratát. Az első ilyen a politikai hírek áramlása és megosztása, amellyel a kapcsolatban a legérdekesebb kérdés, hogy milyen mértékben használta ki erre a célra Pázmány a jezsuita rend hálózatát, és hogy fennmaradtak-e kapcsolatai a rendből való kilépés után is. Egy másik ilyen tárgykör Pázmány önvédelmi stratégiája, személyes apológiája az őt ért támadásokkal szemben, mint amely érsekké választásakor a saját rendtársai részéről érte őt, vagy amellyel Bethlen hadjárata idején kellett szembesülnie a protestáns rendek felől. Ettől nem független a harmadik kérdés, vagyis az, hogyan viszonyult Pázmány a vallási türelemhez, és hogyan kommunikált olyan más felekezetű főurakkal, mint Thurzó György és felesége, Czobor Erzsébet vagy Bethlen Gábor. 

Förköli Gábor

fg

2014 és 2019 között az MTE−ELTE Lendület Humanizmus Kelet-Közép-Európában Kutatócsoport tagjaként dolgozott. 2017-től az ELTE Régi Magyar Irodalom Tanszékének oktatója. 2020-tól tagja a European Research Council által fenntartott ‘KnowStudents’ (From East to West, and Back Again: Student Travel and Transcultural Knowledge Production in Renaissance Europe) kutatócsoportnak, amely a varsói Lengyel Tudományos Akadémián működik. 

Csorba Dávid: „Margóviták”. Pázmány Péter négy fal közt vitázó olvasói

Pázmány Péter Isteni igazságra vezérlő kalauz című, korszakos jelentőségű munkájának súlyát a kortárs protestáns közösségek is érzékelték. Komoly vitát képezett zsinati szinten, hogy szabad-e felelni a Kalauzra. Végül kevés cáfolat született, de több lelkész könyvtárában megjelent a kiadvány, és kora újkori protestáns írók is idézték műveikben. Sokakat szíven ütött a kardinális érvrendszere, az éles protestánsellenessége, és argumentációja, hitvitastílusa. A hitviták számos fajtája közül (írásbeli vagy szóbeli, egyidejű vagy kései, egy- vagy többnyelvű) elemzésemben egy readers response típusú példát hozok: egy vagy több névtelen olvasónak egyetlen kötetre tett bejegyzéseit vizsgálom. Az íráskép és -fajta szerint rendezhető szövegek alapján szemléltethető, hogy a négy-öt olvasó más-más korból egyedi spirituális karaktert képviselve vívta meg virtuális küzdelmét Pázmánnyal és szövegével, hol a sorok közé (interlineáris), hol a szedéstükör szélére (margó) jegyezve ítéletét.

Csorba Dávid

csd

A Kossuth Lajos Tudományegyetemen magyar irodalom, történelem és ógörög szakot (1999), a Sárospataki Református Teológiai Akadémián teológiát (2017) végzett. A Debreceni Egyetemen szerzett irodalomtörténetből PhD-t (2005) és habilitációt (2021). Fő kutatási területei: régi magyar prózairodalom (prédikációtörténet, történeti források), eszme- és teológia-, könyv- és könyvtártörténet, illetve a tágabban értelmezett kora újkori (16–18. század) művelődéstörténet, a nemzetközi hungarikakutatás, és jelenleg a protestáns gályarabirodalom forrásai. A TTRE Debreceni Református Kollégium Múzeumának szakigazgatója, a Sárospataki Református Teológiai Akadémia főiskolai tanára. Legutóbbi kötete: A zászlós bárány nyomában. A magyar kálvinizmus 17. századi világa, Kálvin – DE Történelmi Intézet, Budapest – Debrecen, 2011. 

Lovas Borbála: Pázmány Péter és az unitáriusok. Pázmány-szövegek 17. századi kéziratos kódexekben

Pázmány Péter életműve talán a legrészletesebben és legsokoldalúbban feldolgozott kora újkori magyar prédikációs és hitvitai korpusz, mellyel kapcsolatban az irodalomtörténetírás napjainkban nem csupán tartalma, forrásai, megformáltsága kapcsán ejt gyakran szót, hanem azt is egyre részletesebben vizsgálják a kutatások, hogy ki, mikor és hogyan másolt, kompilált, használt fel Pázmány-műveket saját prédikációs köteteiben. Az ezzel kapcsolatos úttörő kutatások természetesen a katolikus szerzőkhöz kötődnek, ám nem szabad elfelednünk, hogy a felekezetközi átvételek a korszakban szintén gyakoriak voltak. A legszélsőségesebb és talán legizgalmasabb példákat az erdélyi unitáriusok 17. századi kéziratos kódexeiben találjuk. A szentháromságtagadó szerzők és másolók végtelen kreativitással veszik át, írják, szerkesztik át, rejtik el vagy használják nyíltan Pázmány szövegeit, leginkább prédikációit. Az előadás során a lelkészképzéstől kezdve a vasárnapi és ünnepnapi prédikációkon át a halotti beszédekig a mai napig kiadatlan kéziratos kódexekben található példák segítségével ismerhetjük meg az erdélyi felekezet tagjainak szövegszerkesztési és kompilációs technikáit. 

Lovas Borbála

lb

Irodalomtörténész, az ELTE BTK Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet Régi Magyar Irodalom Tanszékének adjunktusa. 2008-ban végzett az ELTE BTK-n, 2015-ben szerzett irodalomtudományi PhD-fokozatot. A kora újkori unitárius prédikációirodalom története Erdélyben és Magyarországon című OTKA Kutatócsoport vezetője. Kutatási területe a 16–17. századi prédikációs és szórakoztató irodalom, könyv- és kézirattörténet. Legutóbbi könyve, amelyet Szigeti Molnár Dáviddal szerkesztett: Dávid Ferenc és a kortárs prédikációirodalom. A reformáció első generációi (2022). 

Keisz Ágoston: A vitatkozó Pázmány a mai iskolában

Irodalmunk három nagy „elsője”, Balassi Bálint, Pázmány Péter és Zrínyi Miklós közül Pázmány életművére jut a legkevesebb idő a középiskolában. A kerettanterv alapján az erre fordítható egyetlen óra arra elegendő, hogy pályája áttekintése után megismerkedjünk az Öt szép levél egy részletével. Előadásomban bemutatom, hogyan tágítható ez az időkeret, és milyen módszerekkel hozható közelebb Pázmány a középiskolásokhoz. A bíboros munkásságából a mai diákok számára írásainak, érvelésének retorikai elrendezettsége és felépítése kínál olyan nézőpontot, ahonnan számukra is élővé válhat a félelmetes vitatkozó távolinak tűnő alakja. Prédikációi és hitvitázó iratainak szikár szerkezete és színes stílusa a mai olvasó számára is követendő példa lehet érvelő szövegek írásakor. Témafelvetései, a szövegeiben tárgyalt életvezetési kérdések a mai korosztályt is vitára késztethetik. Pázmány a kortársaira is jellemző nyers, olykor az ellenfél becsmérlésétől sem visszariadó stílusa jó alkalmat teremt arra, hogy a diákokkal közösen gondolkodjunk el az egykori hitviták és a mai társadalmi viták hangneméről, lefolyásáról. Előadásomban tanórán is használható szövegrészleteket és feladatokat is bemutatok. 

Keisz Ágoston

ká

Magyar, történelem és ógörög szakon végzett az ELTE BTK-n, magyarból szakdolgozatát Pázmány Péter és Magyari István vitájáról írta. 2004 óta az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnáziumban tanít magyar szakos vezetőtanárként. Emellett tudományos újságíróként dolgozott, és országos közoktatási projektekben részt vett. Jelenleg alkotói szabadságán cikkek és könyvek írása mellett Ungvárnémeti Tóth László ógörög–magyar költészetéről készült doktori értekezésének védésére készül.

Tüskés Anna: Pázmány-ábrázolások

A Pázmány-ikonográfia a 17. századtól kezdve bővelkedik festészeti, kisgrafikai, szobrászati és mozaik ábrázolásokban. Az olajfestmények és rézmetszetek közül főként Szelepcsényi György két metszetének és az azok nyomán a 18–19. században készült festmények és sokszorosított grafikák hatása figyelhető meg az ikonográfiában. A szobrok és domborművek fontos előképei voltak az arc és a felsőtest mintázásához jól használható mellképek.
A 19. század második felétől kezdve szinte évtizedenként készült egészalakos Pázmány-szobor, -büszt vagy -dombormű. Időbeli eloszlásukat áttekintve megfigyelhető, hogy a szoborállítás első virágkora a két világháború közé esik. 1950 és 1990 között semmilyen szobrászati alkotás nem készült, a korábbiakból egyet raktárba szállítottak, egyet pedig áthelyeztek egy kevésbé központi helyszínre. A 2000-es évek elejétől újabb felívelés figyelhető meg: a szobor- és domborműavatások Pázmány személyes pályájához és az általa alapított egyetemhez kapcsolódó évfordulók körül sűrűsödnek.
Az egyházi és a világi megrendelések aránya egyharmad-kétharmad. A művek célja és az általuk hordozott eszmei tartalom is ennek megfelelően alakult: az egyházi megrendelésű szobrok motívumaikban, gesztusaikban az egyházi szónok, prédikátor munkásságot és esztergomi érseki tisztséget hangsúlyozzák, míg a világi megrendelésre készültek a tudós, író, egyetemalapító tevékenységet emelik ki. Alapvető funkcióváltozás nem következett be egyik szobor vagy dombormű esetében sem. 

Tüskés Anna

ta

A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar Művészettörténet Tanszékének habilitált adjunktusa és a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézetének tudományos munkatársa. MA-diplomáját és PhD-fokozatát az Eötvös Loránd Tudományegyetem Művészettörténet Tanszékén szerezte 2005-ben, illetve 2009-ben. Szakterülete a barokk képzőművészet, a francia–magyar irodalmi kapcsolatok, a könyv- és könyvtártörténet. Tíz könyv és számos tanulmány szerzője. 

Dóbék Ágnes: Pázmány alakja a 20. századi szépirodalomban

Pázmány Péter műveinek halhatatlanságáról a Nyugat 1920. október 15-i számában, Pázmány születésének 250. évfordulóján emlékezett meg Kosztolányi Dezső. Pázmány egyedülálló stílusművészetét, lelki alkatát állította írása középpontjába, amelyek szerinte a magyar próza atyjává emelték. A Nyugat vonzáskörzetében Kosztolányin kívül bizonyára többen is gyakran olvasták a nagy elődöt. A szakirodalom azonban kevéssé foglalkozott azokkal a fikciós elemeket is tartalmazó szépirodalmi művekkel, amelyek Pázmány alakját hitelesen, történelmi keretbe ágyazva keltették életre, még nem azonosították ezeknek a műveknek a forrásait.
Az előadásban három olyan művet mutatok be, ahol Pázmány fellépése és szerepe nem csupán a XX. századi írói fantázia szülötte, hanem alakját és szavait eredeti forrásokból építik fel. Móricz Zsigmond Erdély-trilógiájának második részében, A nagy fejedelemben, Sumonyi Zoltán Pázmány című drámájában és Dippold Pál Pázmány Péter köpönyege című novellájában azonosítom a Pázmány-művekből átvett részeket az eredeti forrásokkal, felvázolva a művek történelmi hátterét is.

Dóbék Ágnes

dá

A PPKE BTK magyar és olasz szakán szerzett diplomát, majd ugyanitt folytatta tanulmányait az Irodalomtudományi Doktori Iskolában. 2019-ben védte meg disszertációját, amelyben Barkóczy Ferenc egri püspök, majd esztergomi érsek irodalmi reprezentációjával foglalkozott. A doktori dolgozat alapján készült könyve 2021-ben jelent meg Barkóczy Ferenc (1710–1765) egri püspök könyvtára címmel. Jelenleg a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézetének munkatársa, fő kutatási területe a 18. századi magyar–olasz irodalmi és művelődési kapcsolatok.

Maczák Ibolya: „Nincs többé lehetetlen ezen a nyelven”. Pázmány stílusának elemei és mítoszai a 20. századi szépirodalomban

Előadásomban Pázmány Péter stílusáról szóló szépírói esszék nyomán igyekszem bemutatni a róla és írásairól kialakult képet. „Magyar mondat van – […] Kosztolányi előtti és Kosztolányi utáni mondat. A Kosztolányi előtti mondat lehet barokk, és akkor a Pázmányé, mindenki másé részhalmaz (többnyire nem is mondat)” – írta Esterházy Péter. Az idézett párhuzam vélhetően már csak azért sem véletlen, mert Kosztolányi Dezső számos provokatív megállapítást tett a tizenhetedik századi hitszónokról: például azt, hogy műveit olvasva szükségtelennek tűnik a nyelvújítás, vagy azt, hogy Pázmány bizonyította be, hogy „nincs többé lehetetlen ezen a [magyar] nyelven”. Az idézett mondatok nem csupán stilisztikai természetű megállapítások – sokkal inkább az írás és az írói munka sajátos metaforái. 

Maczák Ibolya

mi

Irodalomtörténész, tanár. 2003-ban végzett a PPKE BTK-n és az ELTE BTK-n, 2013-ban az SZFE-n. 2008-ban szerzett irodalomtudományi PhD-fokozatot. Az ELKH–PPKE Barokk Irodalom és Lelkiség Kutatócsoport tudományos főmunkatársa. Kutatási területe: régi magyarországi egyházi irodalom, 20. századi színház- és drámatörténet. Legutóbbi monográfiája: Kölcsönzés és kompozíció. Szövegalkotás 17–18. századi szerzők prédikációiban, ELKH–PPKE Barokk Irodalom és Lelkiség Kutatócsoport, Budapest, 2019. 

Szeretettel vár minden kedves érdeklődőt az Irodalmi Magazin szerkesztősége

Kondor Péter János

Kondor Péter János
főszerkesztő

Molnár Krisztina

mkkd
főmunkatárs

Pataky Adrienn

pa
szerkesztő

László Laura

ll
szerkesztő, képszerkesztő

Maczák Ibolya

mi
olvasószerkesztő

Aczél Gábor

Aczél
gyakornok

További események